Nakon što su nabavljena dva nova komunalna vozila za sakupljanje komunalnog otpada, koja će značajno doprinijeti kvalitetnijem obavljanju poslova i smanjenju troškova održavanja voznog parka, komunalno poduzeće Usluga Poreč d.o.o. krajem 2014. krenulo je u nabavu različitih vrsta i volumena spremnika za komunalni i korisni otpad. Prema Zakonu o održivom gospodarenju otpadom, zakonska je obveza gradova i općina stanovnicima osigurati adekvatnu komunalnu opremu za razvrstavanje iskoristivih komponenti otpada kao što su papir, metal, staklo, plastika, tekstil, problematični otpad i glomazni otpad, a odvojeno skupljanje dužni su osigurati kroz zelene otoke, reciklažna dvorišta i odvojeno sakupljanje na kućnom pragu.
Nedovoljna količina komunalne opreme istaknuti je problem s kojim se komunalno društvo suočava već duži niz godina. Kako bi se spremno odgovorilo na zahtjeve korisnika, a pritom poštovalo sva pravila sakupljanja i odlaganja otpada, Usuga Poreč d.o.o. dobavila je:
Dijelom novonabavljenih spremnika opremiti će se, u skladu sa odredbama Zakona, reciklažno dvorište. Tako će se od sada, uz papir, karton, najlon, plastiku, stiropor, staklo, metal, akumulatore i biootpad, u reciklažnom dvorištu moći odložiti i otpadna motorna i jestiva ulja, fluorescentne cijevi (štedne žarulje), toneri, ambalaža od boja, lakova, kemikalija, tkanine, električna i elektronička oprema.
Sa novim setovima eko otoka proširit će se postojeći sustav selektiranja otpada tako da će se broj od 89 trenutno postavljenih setova eko otoka na području grada Poreča i ostalih općina povećati na 109. Na eko otocima uz postojeće 3 vrste kontejnera- za papir, plastiku (gdje možete odložiti uz plastiku i metalnu ambalažu te tetrapak) i staklenu ambalažu postavit će se i spremnici za biootpad gdje će se moći odložiti otpad iz kuhinja kao što su ostatci voća i povrća, vrećice čaja, talog od kave i drugi biorazgradivi otpad koji nastaje u kuhinji.
Što se tiče zbrinjavanja biootpada (organski otpad koji čini trećinu ukupnog otpada u kanti za smeće a sastoji se od kuhinjskih otpadaka i otpada iz vrta), zainteresiranim građanima, školama i vrtićima podijelit će se komposteri.
U užem centru grada postavit će se 4 seta podzemnih kontejnera gdje je predviđeno zbrinjavanje selektivnog i komunalnog otpada.
Otpad je jedan od ključnih problema moderne civilizacije, neizbježna posljedica našeg načina života. U novije vrijeme, gospodarenje otpadom je postalo važan segment zaštite okoliša. Pravilnim postupanjem s otpadom najveći dio odbačenih stvari može se iskoristiti i preraditi u nove korisne tvari a to podrazumijeva: smanjenje stvaranja otpada i njegovo odvajanje po vrstama.
Postavljanjem novih spremnika, pogotovo za razne vrste korisnog otpada, smanjit će se količine komunalnog, a povećati količine korisnog otpada, što je dio strategije održivog gospodarenja otpadom, istaknuo je direktor Usluge Poreč nadodavši, kako smanjivanjem količine komunalnog otpada smanjit će se i troškovi prijevoza istog, koji će se preko izgrađene Pretovarne stanice Košambra na zbrinjavanje odvoziti u Županijski centar za gospodarenje otpadom Kaštijun u Puli.
Usluga Poreč